Sony Vlog Kamerası ZV-1 İncelemesi – Aykut Kılıç

Herkese merhabalar,

25 Mayıs itibarı ile Vlog kamera olarak lanse ettiği ZV-1 modelini duyurdu, Bende Detaylı incelemesi karşınızdayım.

Son dönemde bildiğim üzere özellikle YOUTUBE, İNSTAGRAM, vb. sosyal mecralar’da Vlogging çekimlerine yönelik artışlar olmaktadır.

Ayrıca LCD ekranı 270 dereceye yakın döndürme açısı ile Vlog, Selfie vb. çekimlerinizde tamamen kullanım kolaylığı sağlamaktadır.

Teknoloji devi olan Sony firması yeni duyurduğu ZV-1 fotoğraf makinesi ile Vlogging kullanıcılarına ileri teknoloji ürünü ile tamamen kullanım kolaylığı sağlamaktadır.

 

Öncelikle Fotoğraf makinesinin özelliklerine bakalım.

 •  1,0 tipi Exmor RS CMOS görüntü sensörü
 • 20,1 Megapiksel
 • BIONZ XTM görüntü işleme motoru
 • 4K Video kaydı
 • S-log – HLG Resim profilleri
 • FullHd 120p çekim özelliği
 • Saniyede 24 kare sürekli çekim hızı
 • 25.600 ISO Hassasiyeti
 • Rüzgar siperiyle yönlü 3 kapsüllü mikrofon
 • Değişken açılı Dokunmatik LCD ekran (  Döndürme açısı yaklaşık 270 derece )
 • 2470f/1.8-2.8 Zeiss objektif
 • 2,7x Optik zoom
 • Gerçek zamanlı Hızlı hibrit AF ve Gerçek zamanlı Göz AF özelliği
 • Optıcal Steadyshot ( titreşim önleme sistemi )
 • 425 Odaklama noktası
 • Dahili 1000 fps ile Super Slow motion
 • Video kayıt sırasında Fotoğraf çekebilme özelliği
 • 3,5 mm Stereo mini jak ile harici mikrofon kullanılabilme
 • Wi-fi – Bluetooth Kablosuz bağlantı
 • NP-BX1 Batarya
 • USB üzerinden şarj edilebilme

 

Güvenle Öz çekim ( Selfie ) yapılabilmesi için tasarlanmış değişken açılı LCD ekran

Dış yöne doğru çevrilebilen LCD ekran, görüşünüz mikrofonlar gibi aksesuarlar yüzünden kısıtlanmadan, video vloglar ve Selfie için kadrajlamanızı kontrol etmenizi sağlar. Dokunmatik panel kontrolü, özçekim sırasında dahi netleme, deklanşör ayarlarının ve diğer ayarların sezgisel kontrolünü kolaylaştırır.

 

     3 yönlü ve  kapsüllü mikrofon ve Rüzgar önleyici sistem

 

 

 

 

 

Dahili olan üç kapsüllü mikrofonla, yoğun seslerde dahi sesinizi net şekilde kaydedin. Eşsiz tasarım ve yapı, dikkat dağıtan daha az ortam sesiyle fotoğraf makinesinin önünde net ses çekimi için konumsal filtreleme kullanır. Rüzgarlı ortamlarda dahi rahatça açık hava çekimi yapmak için birlikte verilen rüzgar engelleme aksesuarı’da de takılabilir.

 

Herkeste güzel ve doğal cilt tonları

 

 

 

Sony’nin gelişmiş renk düzeyi, canlı ve doğal görüntüler sağlar ve özellikle çeşitli cilt tonlarında etkilidir. Hem video hem de fotoğraf çekiminde kullanılabilir ve lekeleri yumuşatmak için Yumuşak Cilt seçeneğiyle desteklenir.

 

Yüksek görüntü kalitesi ve Geliştirilmiş efektler

 

 

 

 

Kompakt boyut tasarımına rağmen ZV-1, Düşük ışık veya yoğun ışık koşullarında dahi yüksek kaliteli görüntüler için büyük bir 1,0 tipi Exmor RSTM CMOS sensörle tasarlanmıştır. Ayrıca büyük sensör, bulanık görünümlü arka plan bokeh’iyle profesyonel görünen görüntülerin yanı sıra etkileyici 4K ve süper ağır çekim videolar için yüksek hızlı veri sağlamasına neden olur.

 

Gerçek Zamanlı Takip ve Netleme özelliği

 

Yüzünüzü fotoğraf makinesini algıladığı zaman; fotoğraf makinesi, rengi, desenleri (parlaklığı), nesne mesafesini (derinliği) ve yüz/göz bilgilerini tanır ve otomatik olarak hassas netleme takibine geçer. Ayrıca makine göz ve , yüzleri veya nesneleri tanıdığında her hedefin üzerinde bir çerçeve görünür, böylece nesnenin Netlendiğin’den emin olabilir ve rahatça çekim yapabilirsiniz.

 

Mükemmel görüntü sabitleme özelliği

SteadyShot optik ve elektronik titreşim önleme sistemi sayesinde

, fotoğraf makinesi ile elde çekimlerde  akıcı ve son derece sabit görüntüler elde edebilirsiniz. Özellikle elde çekim ve çekim koluyla vlog çekimler için tasarlanmıştır, böylece bulanıklık ve titreşim sergilemeyen çekimler yapacağınızdan emin olabilirsiniz. Hareketsiz durmak yerine, tamamen hareketli kadrajlarınıza rahatça odaklanabilirsiniz.

Videolardan fotoğraf yakalayabilme

ZV-1, fotoğraf makinesinin içindeki kayıtlı videolarınızdan tam çözünürlükte fotoğraf kareleri yakalayabilir, PC gerekmez. Videolarınızın herhangi birinden önemli anları alın veya zaman kazanarak doğrudan fotoğraf makinesinden videolardan görüntü kaydedin.

 

Hassas pozlama kontrolü için dahili ND filtreleri

Dahili ND filtre ile Düşük enstantanelerde ve Gün ışığında Uzun pozlama yapılabilmesine ya da düşük stoplar’da video çekimleriniz’de Yansımaları ortadan kaldıracaktır.

 

Profesyonel Video çekimleri için Resim Profilleri

 

 

ZV-1 modelinde bulunan Resim profilleri ( S-log 2-3, HLG vb. ) ile video çekimlerimizde yüksek dinamik aralığı ile Ham video görüntüleri elde edebilirsiniz, Resim profilleri ile çekilen görüntüleri kendi renk düzeylerinizi ya da popüler olan renkleri videolarda kullanma imkanı sağlamaktadır.

Ayrıca Proxy kaydı’da yapabilirsiniz videolarda.

 

 

SUPER SLOW MOTION

 

 

 

 

 

 

Videolarınıza kolayca heyecan ve sihir katmak için epik süper ağır çekimler belirleyici anlardan gündelik anlara kadar her anı yakalayın. 960 Fps’e varan kayıt kare hızlarıyla hemen hemen her anı yakalayabilirsiniz; ayarlanabilir oynatma hızları ise hareketi 4 ila 40 kata kadar yavaşlatmamasını sağlar.

 

Zaman Atlamalı Dahili Timelapse özelliği

 

 

 

 

 

 

Ayarlanabilir çekim aralığı (1 ila 60 saniye) ve tam manüel fotoğraf makinesi kontrolü, 9999 adede kadar fotoğrafla geçen bulutların, farların, akışkan görüntülerin ve daha birçok görüntünün muhteşem çekimlerini yapmanızı sağlar.  USB güç girişi sayesinde harici Powerbank sayesinde endişelenmeden saatlerce çekim yapabilirsiniz.

 

 

Netlemeyi nesneler arasında hızla değiştirin

Yüksek performanslı netleme düzlemi aşama algılamalı AF sensörü, Hızlı Hibrit AF ile yüksek hızlı ve yüksek hassasiyetli netleme sağlar. Sensör, uzunca arama yapmadan nesneler arasında hızla geçiş yapmak için, ekran alanının tam %65’inde 315 aşama algılamalı netleme noktası kullanır. Fotoğraf makinesi öz çekimlerde sadece tek dokunma ile netlemeyi yüzünüzden arka plana ve tam tersine geçirebilir, böylece keskin ve doğru netleme kolayca elde edilir.

 

 

Hızlıca elde edilen muhteşem bulanık arka plan bokeh’i

 

Yumuşak netlemeli arka planın profesyonel görünümüyle sizi ifade eden özçekimler yapın. Eşsiz Bokeh  (C1 düğmesi), pozlama dengelemenin ve alan derinliği kontrolünün karmaşıklığını ortadan kaldırır ve bunun yerine tek bir düğme sağlar. Sadece düğmeye basarak netlemeyi kadrajdaki her şeye yayabilir veya arka planı bulanıklaştırarak nesnenizi ortaya çıkarırsınız.

 

İnceleme yazısını beğendiyseniz ve Merak ettiklerinizi yorum yapma kısmına yazmayı unutmayınız 🙂

 

Aykut Kılıç

 

Bir Cevap Yazın