Sony FX3 İncelemesi – Aykut Kılıç

 

YENİ SİNEMATİK ÖZGÜRLÜK

 

 

Herkese Selamlar,

Sony FX3 Sinema Grubu kamera, iddialı içerik oluşturucuların vizyonlarını gerçeğe dönüştürür. Sinema ifadesi ile güvenilir performans ve akıcı kullanımı birleştirerek günümüz içerik oluşturucularının ihtiyaçlarını karşılar. Kompakt ve hafiftir, taşınması ve kullanımı kolaydır.

FX9 & FX6 serisinin devamı olarak üretilen Sinema kamerası FX3 piyasada olan Sinema kameralarına göre Ergonomi olarak Aynasız Full Frame fotoğraf makineleri boyutunda ve hafifliğinde olması dolayısıyla özellikle elde çekimlerde kullanıcılara kullanım kolaylığı katmaktadır.

 

Ürün özellikleri;

 • 12.9 Megapixel
 • Full Frame Exmor R CMOS Sensor
 • Geliştirilmiş 8 Kata daha kadar güçlü BIONZ XR İşlemci
 • Yeni HEIF formatı ve HLG fotoğraf yakalama modu
 • 4K HDR 120 Fps. ( Dâhili slow motion ) 10 bit 4-2-2 renk derinliği
 • Full HD 240 Fps 10 bit 4-2-2 renk derinliği
 • Yeni XAVC HS kayıt formatı
 • Yeni XAVC 4K-I kayıt formatı
 • S-Cinetone™ ile sinematik renk bilimi
 • 15 Stop Dinamik aralık
 • Uzun süreli video çekimleri için  grafit alaşımlı soğutucu (Fan)
 • 759 Focus noktası
 • ISO 40 – 490,600
 • 5,5 stop 5 Eksenli görüntü sabitleme sistemi
 • Elde Çekim için Aktif Mod
 • Kayıtçı ile 16 Bit RAW HDMI çıkışı ( video )
 • 10 bit 4-2-2 destekli S-log2 ve S-log3
 • Kafessiz aksesuar montajı
 • S&Q Modun’da Full HD Dâhili 240 Fps 10 Bit 4-2-2
 • NP-FZ100 Güçlü pil
 • Geliştirilmiş Yüksek Dinamik Aralık
 • Proxy kayıt ile verimli düzenleme
 • 1.440.000 LCD Dokunmatik Ekran çözünürlüğü
 • Kablolu ya da Kablosuz PC’den kontrol
 • S-Log3 / S-Log2 / HLG / S-Gamut3 / Cine, Renk Profilleri
 • Videolar için Gerçek Zamanlı Eye AF
 • Geliştirilmiş NP-FZ100 Batarya

 

Geliştirilmiş Teknolojilerini biraz araştırdım ve neler geliştirildi sizlere aktarıyorum.

Öncelikle Sensor yapısına bakalım;

 

 

 

FX3 modelinde Arkadan aydınlatmalı Full Frame Exmor R™ CMOS sensör, yüksek hassasiyet ve geniş dinamik aralıkla birlikte yıldırım hızında veri okuma sağlar. Gelişmiş renk filtresi dizisi renk üretimi doğruluğunu artırır, netleme düzlemi aşama algılamalı AF ise sağlam otomatik netleme istikrarı ve mükemmel hassasiyet sağlar; bunların hepsi de olağanüstü görüntü kalitesine katkıda bulunur

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

BIONZ X işlemcisine göre 8 kata kadar daha güçlü BIONZ XR İşlemcisi

 

BIONZ XR görüntü işleme motoru, yüksek hız için tasarlanmıştır ve etkileyici gerçek zamanlı işleme özellikleri sağlayarak gecikmeyi en aza indirir. Motor; AF, görüntü tanıma ve görüntü kalitesi ayarlarının gerçek zamanlı işlemesini gerçekleştirir ve aynı zamanda veri aktarımı, kullanıcı ara yüzü ve diğer fotoğraf makinesi işlemlerleri gerçekleştirir.

 

 

 

 

4K 120 Fps’de Büyüleyici AF performansı

Yeni Exmor R Full Frame görüntü sensörü ve devrim niteliğindeki BIONZ XR görüntü işleme motoru, konum ve zaman açısından olağanüstü ayrıntı için her zaman etkin nokta atışı AF ve 120 kare veya ağır çekimde dahi büyüleyici 4K videolar sunar. Full Frame sensörün sağlayabileceği çözünürlük ve alan derinliğiyle mükemmel sonuçlar elde edilir.

 

10 bit 4:2:2 kayıt

Görüntü sıralandırılması, sonradan işleme ve çok daha fazla renk uzayı için 10 bit derinlik ve 4:2:2 renk derinliğinin sunduğu muhteşem zenginlikle dâhili fotoğraf makinesinde kayıt yapabilirsiniz.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

XAVC HS ile üstün kalite ve daha küçük dosyalar için.

 

Yeni XAVC HS kayıt formatı, üstün görüntü kalitesi ve daha küçük dosya boyutları için AVC/H.264 kodlamanın iki katı sıkıştırma verimliliği elde etmek amacıyla HEVC/H.265 formatlarından yararlanır.

 

 

 

Video kaydı sırasında kayıt lambaları ile güvenli çekim.

Önde ve arkada bir uyarı sinyali ışığı bulunur ve üstteki LED aydınlatmalı kayıt düğmesi uyarı sinyali ışıklarıyla birlikte çalışır. Ayrıca video kaydı sırasında monitör ekranında kırmızı bir kare gösterilmesiyle, aksesuar veya gimbal takılıyken ekranı görmek zor olsa dahi kayıt durumunu anında onaylayabilirsiniz. Belirli uygulamalar için ışıkların çalışması açılıp kapatılabilir.

 

 

 

 

 

 

 

 

Yüksek hassasiyet ile Geniş Dinamık aralık

Full Frame sensör fotoğraf makinesi aralığının tamamında düşük gürültüyle yüksek hassasiyet sağlar. 409600’e kadar genişletilen etkileyici ISO aralığıyla, düşük ışıklı koşullarda dahi net hareketler yakalayın. Videolar ’da patlayan vurgular olmadan, 15+ stopa kadar geniş bir dinamik aralık sunar. FX3’ün yüksek hassasiyeti ile geniş dinamik aralığı, post prodüksiyonda esnekliğinizi artırır.

 

 

 

Profesyonel kamerada S-Log3 gama, S-Gamut3.Cine gamı

S-Log2 ve S-Log3 resim profilleri mevcuttur; S-Log3, gölgelerden orta gri Aralığına (%18 gri) kadar daha iyi tonlama sunarak 15+ stopa kadar bir dinamik aralık sağlar. Diğer S-Log3 özellikli Sinema Grubu fotoğraf makineleriyle eşleştirme için, üç renk gamı ayarı (S-Gamut, S-Gamut3 ve S-Gamut3.Cine) mevcuttur, böylece post Prodüksiyon’da yaratıcı esneklik ile verimlilik sunar.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

16 bit RAW HDMI çıkışı

FX3 modeli, gelişmiş görüntü kalitesi ve post Prodüksiyon’da daha esnek ve verimli düzenleme sağlamak için, HDMI Type-A bağlantısı üzerinden harici bir kaydediciye 16 bit RAW veri çıkışını destekler. 4K veya DCI-4K10 iş akışlarıyla uyum sağlamak için, RAW video çıkışı, farklı kare hızı seçenekleriyle (59,94p/50p/29,97p/25p/23,98p) ve 4264 x 2408 [16,9] çözünürlükle Full Frame görüntü sensöründen yapılır

 

 

S-Cinetone ile ilgil çekici sinema renkleri

 

FX9’un modelinden alınan, Sony’nin beğenilen S-Cinetone görünümü, sinematik rengin doğrudan fotoğraf makinesinde elde edilmesini sağlar. S-Cinetone, post Prodüksiyon’da tonlama olmadan dahi, renk profili için hafif vurgu geçişiyle doğal cilt tonları ve orta aralıklı renkler bakımından tasarlanmıştır.

 

Değişken Açılı Dokunmatik LCD Ekranı

 

FX3, ister elde ister gimbal’le video çekimi yaparken hassas kadrajlama veya ilginç açılar elde etmeniz için döndürülebilen, yatay olarak açılan, değişken açılı bir LCD monitörle donatılmıştır. Hatta ekran, nesneyi doğrudan izlemek için veya dramatik alçak açılı çekimler yaparken döndürülebilir. 3,0 tipi, yaklaşık 1,44 pikselli büyük dokunmatik panelli LCD, yüksek görünürlük ve netlik sunar.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Doğruluk ve kararlılık için Hızlı Hibrit AF

FX3’ün güçlü AF teknolojisi üzerinde tam yaratıcı kontrol sahibi olmanız için netleme kontrolü hızlı ve doğrusaldır. Gerçek Zamanlı Takip, nesnenin rengini, desenlerini ve derinliğini analiz ederek tek başına çekime çok yardımcı olur. İnsanları çekerken, özellikle de gimbal ile çekimlerde ve AF’ye güvenmeniz gerektiğinde, Gerçek Zamanlı Eye AF video yapımını çok kolaylaştırır.

 

 

 

Elde çekimler için gövde içerisinde optik görüntü sabitleme

 

Son derece hassas görüntü sabitleme ünitesi ve sensörü, 5 eksenli optik görüntü sabitleme sağlar, Fotoğraf ve Video çekimlerinde düşük Enstantane ya da elde çekimlerde bile sıfır titreşimsiz görüntüler elde edilmesini sağlar.

 

 

 

Elde çekim için Aktif Mod

Yeni Aktif Mod Video çekiminde yüksek sabitleme sağlar. BIONZ XR işlemci, makine titremesini hassas şekilde ölçüp optik olarak telafi ederek görüntü kalitesini korur. Alanın dar olması nedeniyle Gimbal kullanılamayan ortamlarda, yürürken ve 4K çözünürlükte ya da FullHd 240 Fps elde çekim yaparken dahi titreşimsiz videolar elde edebilirsiniz.

 

 

Fotoğraflar ve Videolarınız için Hızlı Hibrit AF

Hızlı Hibrit AF sistemi, hız ile hassasiyeti buluşturur. 759 netleme düzlemli aşama algılamalı sensörlere ve görüntü alanının büyük kısmına dağılan 425 kontrast algılama noktasına sahip olan FX3 modeli nesnenizi kadraj genelinde hızlıca bulup takip eder.

 

 

 

 

 

 

 

 

.

 

 

 

 

 

 

İki adet CFexpress Type A uyumlu ortam yuvası

Her iki kart yuvası da yüksek bit hızında kayda ve hızlı tampon bellek temizliğine olanak tanıyan ultra hızlı CFexpress A tipi kartları ve SDXC UHS-II kartları desteklemektedir. Eş zamanlı kayıt ve Sıralı kayıt da yapılabilir.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kafessiz aksesuar montajı

Body’de bulunan beş adet montaj vidası deliği, kafese gerek kalmadan aksesuarların fotoğraf makinesi gövdesine sağlam bir şekilde takılmasını sağlar. Birlikte verilen XLR kolunda da üç tane daha montaj deliği bulunur. Sonuçta inanılmaz mobilite ve elde çekimin yanı sıra hızlı hareketli prodüksiyonlar’da hızlı ayar için optimize edilmiş bir sistem ortaya çıkar.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Geliştirilmiş Yeni Menü yapısı

Profesyonel fotoğrafçıların ve videografların beklentilerine istinaden geliştirilen menü yapısı film yapımcılarının daha verimli çalışmasını sağlayacak şekilde tasarlanmıştır. Menü sekmeleri ekranın sol tarafındadır

online-pharmacy-uk.com

, seçilen sekmeyle ilgili parametre grupları ve parametreler ise sağda gösterilir. Maksimum üç seviye birlikte görüntülenerek menü yapısı daha net bir şekilde görülebilir. Dokunmatik menü işlemleri hızlı ve sezgisel kontrol sağlar.

 

Esnek Pozlama modu

Esnek Pozlama Modu; Diyafram, Enstantene ve ISO için Otomatik ve Manuel ayarların bağımsız olarak ayarlanmasını sağlar.  Özel düğmelere kısa bir süre basılarak etkinleştirilen kilit işlevi, ilgili kontrolleri kilitleyerek kadran veya tekerlek kazara oynatıldığında değişiklik yapılmasını engeller. Sık kullanılan diyafram ve ISO ayarları, kolayca erişilebilen ön ve arka kadranların yanı sıra üst paneldeki kadranla da kontrol edilebilir.

 

Profesyonel video üreticileri için özelleştirilebilir düğmeler

Yenilikçi aynasız tasarım, yanı sıra sorunsuz profesyonel kullanım sunar. Sık kullanılan kontroller yüzeyin üstüne yerleştirilmiştir ve birçok özelleştirilebilir tuş ve menü sahada iş akışlarını kolaylaştırır. Çekimde tek elle kontrol veya zor çekim açıları ve lens kullanımı gerekse dahi, profesyonel sonuçlar alacak şekilde tasarlanmıştır.

 

 

 

 

 

Kaliteli ses için XLR adaptörü ve dijital giriş

FX3’ün kolunda, Çoklu Arayüz Yuvası üzerinden dijital ses arabirimi ile profesyonel harici mikrofonların bağlanması için iki bağımsız tam boy XLR bağlantı bulunur. 24 bit 4 kanal da dâhil olmak üzere üç kayıt formatı seçilebilir

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İçerik üreticiler için Compact boyutlu Sinema kamerası FX3 teknolojileri ve ergonomi mükemmel kullanım kolaylığı sağlamaktadır, Artık büyük kameralar olmadan profesyonel video içerikleri yeni sinema kamerası ile çekmemiz mümkündür.

 

Aykut Kılıç

Sony Alpha Ürün Uzmanı

Bir Cevap Yazın