Sony A7S III İncelemesi – Aykut Kılıç

 Herkese Selamlar,

Sony markasının Video ’da Devrim niteliğinde lanse ettiği A7S Serisinin 3.cü Versiyonu olan A7S III modelinin Detaylı incelemesi ile karşınızdayım.

A7s III serisi yepyeni bir Full Frame video ifade düzeyine taşıyan olağanüstü yeni hız, üstün hassasiyeti Ultra düşük gürültüyle birleştirerek yüksek dinamik aralık, müthiş netleme ve ekstra güçlü görüntü sabitleme sayesinde önceden imkânsız olan 4K video çekimlerini mümkün kılıyor. Yepyeni yaratıcılık potansiyeli sizi bekliyor.

Sony bu model ile Aynasız fotoğraf makineleri düzeyinde ilk defa Video ‘da renk derinliği olarak 4-2-2 10 bit düzeyinde kayıtlar yapabilmektedir, Ayrıca Birçok kullanıcının beklediği 4K 60 fps ile birlikte  beklenenden fazlası 4k 120 fps ( slow motion )  özelliğini duyurdu.

Full HD 240 fps çözünürlükte ( Slow motion ) çekimler yapılabilmektedir.

Ürün özellikleri;

 • 12.1 Megapixel
 • Full Frame Exmor R CMOS Sensor
 • Geliştirilmiş 8 Kata daha kadar güçlü BIONZ XR İşlemci
 • Yeni HEIF formatı ve HLG fotoğraf yakalama modu
 • 4K HDR 120 Fps. ( Dâhili slow motion ) 10 bit 4-2-2 renk derinliği
 • Yeni XAVC HS kayıt formatı
 • 15 Stop Dinamik aralık
 • 759 Fokus noktası
 • ISO 40 – 490,600
 • 5,5 stop 5 Eksenli görüntü sabitleme sistemi
 • Elde Çekim için Aktif Mod
 • Kayıtçı ile 16 Bit RAW HDMI çıkışı ( video )
 • 10 bit 4-2-2 destekli S-log2 ve S-log3
 • Saniyede 10 Kare çekim hızı
 • S&Q Modun’da Full HD Dâhili 240 Fps 10 Bit 4-2-2
 • NP-FZ100 Güçlü pil
 • Geliştirilmiş Yüksek Dinamik Aralık
 • Yüksek Çözünürlüklü ( 9.437.184 ) Vizör
 • Proxy kayıt ile verimli düzenleme
 • 1.440.000 LCD Dokunmatik Ekran çözünürlüğü
 • Kablolu ya da Kablosuz PC’den kontrol
 • S-Log3 / S-Log2 / HLG / S-Gamut3 / Cine, Renk Profilleri
 • Videolar için Gerçek Zamanlı Eye AF
 • Geliştirilmiş NP-FZ100 Batarya

 

Geliştirilmiş Teknolojilerini biraz araştırdım ve neler geliştirildi sizlere aktarıyorum.

Öncelikle Sensör yapısına bakalım;

 

Büyük pikseller sayesinde yüksek ISO Kalitesi

 

 

Full Frame,12,1 Megapiksel, Arkadan aydınlatmalı yeni Exmor R CMOS görüntü sensörü ışık toplama, kablolama ve çıkış optimizasyonu alanının önemli yeniliklerini taşıyor. İki katına çıkan müthiş okuma hızları, bütün hassasiyet aralığında üstün görüntü kalitesi, 15 stop geniş dinamik aralık ve netleme düzlemli aşama algılamalı AF de sunar.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

8 kata kadar daha güçlü BIONZ XR İşlemcisi

 

Yeni EXMOR R Cmos sensör ve eşsiz bir hızla yeni geliştirilen BIONZ XR görüntü işlemcisi 8 kata kadar yüksek işleme gücü sunar. Fotoğraf ve videolarda üstün ifade gücü için daha hızlı bir şekilde yüksek kaliteli görüntüler sağlar, ayrıca önemli ölçüde iyileştirilmiş fotoğraf makinesi arabirimi duyarlılığı sunar, Ayrıca BIONZ XR işlemci sayesinde A7S III modelinde yüksek çözünürlüklü çekilen görüntülerde bile herhangi kasma veya ısınma problemi yaşamadan çalışmaya devam etmektedir.

 

 

 

 

 

4K 120 Fps’de Büyüleyici AF performansı

Yeni Exmor R Full Frame görüntü sensörü ve devrim niteliğindeki BIONZ XR görüntü işleme motoru, konum ve zaman açısından olağanüstü ayrıntı için her zaman etkin nokta atışı AF ve 120 kare veya ağır çekimde dahi büyüleyici 4K videolar sunar. Full Frame sensörün sağlayabileceği çözünürlük ve alan derinliğiyle mükemmel sonuçlar elde edilir.

 

10 bit 4:2:2 kayıt

Görüntü sıralandırılması, sonradan işleme ve çok daha fazla renk uzayı için 10 bit derinlik ve 4:2:2 renk derinliğinin sunduğu muhteşem zenginlikle dâhili fotoğraf makinesinde kayıt yapabilirsiniz.

 

 

 

 

 

 

 

XAVC HS ile üstün kalite ve daha küçük dosyalar

 

Yeni XAVC HS kayıt formatı, üstün görüntü kalitesi ve daha küçük dosya boyutları için AVC/H.264 kodlamanın iki katı sıkıştırma verimliliği elde etmek amacıyla HEVC/H.265 formatlarından yararlanır.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Geliştirilmiş ve Genişletilmiş ISO Hassasiyeti

Serinin meşhur hassasiyeti videolarda ISO Aralığını 80’den çarpıcı 409600 düzeyine (standart Aralık 80-102400) genişleterek başarı sergiliyor. Gelişmiş ışık toplama ve çıkış optimizasyonu sunan 12,1 megapiksel Full Frame sensor tüm hassasiyet aralığında düşük gürültü sunuyor. Ayrıca adeta zifiri karanlıkta dahi kullanılabilir nitelikte görüntü yakalıyor ve yapay ışıklara gerek kalmadan zor ışık koşullarında dahi sorunsuz görüntüler elde etmemize olanak sağlıyor.

 

 

 

 

Profesyonel kamerada S-Log3 gama, S-Gamut3.Cine gamı

Profesyonel video kameralarda da kullanılan S-Log3 gama eğrisi ve S-Gamut3.Cine renk gamı, daha akıcı post Prodüksiyon iş akışları için daha geniş dinamik aralık ve daha kolay renk elde etmenizi sağlar.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

16 bit RAW HDMI çıkışı

Post Prodüksiyon iş akışları için uyumlu harici kayıtçılar ile HDMI bağlantısı üzerinden 16 bit RAW çıkış kullanılabilir. XAVC HS 4K, XAVC S 4K veya XAVC S-I 4K ve Proxy dosyaları ise eş zamanlı olarak fotoğraf makinesi içinde yakalanır.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Doğruluk ve kararlılık için Hızlı Hibrit AF

Geniş alanlı AF; akıllı takip ve karenin büyük kısmını kaplayan, sensör üzerinde aşama algılamadan yararlanır. Böylece 4K’da Geniş alan derinliğinde ve 120p kare hızlarında hareketli nesneleri çekerken dahi yüksek kaliteli E mount lenslerle birlikte en ince ayrıntısına kadar son derece doğru ve tutarlı AF performansı sergilenir ayrıca Yüksek kare çekimlerinde de Yüz AF ve Göz netleme çalışmaktadır.

 

 

 

 

 

 

 

Gövde içi 5 eksenli görüntü sabitleme

Son derece hassas görüntü sabitleme ünitesi ve sensörü, 5 eksenli optik görüntü sabitleme sağlar, Fotoğraf ve Video çekimlerinde düşük Enstantane ya da elde çekimlerde bile sıfır titreşimsiz görüntüler elde edilmesini sağlar.

 

 

Elde çekim için Aktif Mod

Yeni Aktif Mod Video çekiminde yüksek sabitleme sağlar. BIONZ XR işlemci, makine titremesini hassas şekilde ölçüp optik olarak telafi ederek görüntü kalitesini korur. Alanın dar olması nedeniyle Gimbal kullanılamayan ortamlarda, yürürken ve 4K çözünürlükte ya da FullHd 240 Fps elde çekim yaparken dahi titreşimsiz videolar elde edebilirsiniz.

 

 

Fotoğraflar için Hızlı Hibrit AF

Hızlı Hibrit AF sistemi

, hız ile hassasiyeti buluşturur. 759 netleme düzlemli aşama algılamalı sensörlere ve görüntü alanının büyük kısmına dağılan 425 kontrast algılama noktasına sahip olan α7S III, nesnenizi kadraj genelinde hızlıca bulup takip eder.

 

 

 

 

 

 

 

 

Olağanüstü kesintisiz çekim performansı

Mekanik veya elektronik deklanşörü kullanarak AF/AE takip ile 10 Fps’e kadar kesintisiz seri çekim yapın, 1000 kareyi aşkın sıkıştırılmamış kesintisiz RAW çekim ile belirleyici anları yakalayabilirsiniz.

 

 

Düşük ışıkta netleme için yüksek hassasiyetli AF

AF algoritmasındaki gelişmeler sayesinde α7S III, nesnelerin çıplak gözle güçlükle görülebildiği EV-6’ya varan loş aydınlatma koşullarında otomatik netleme yapabilmektedir.

 

 

Yeni HEIF formatı ve HLG görüntü yakalama modu

JPEG’den daha iyi görüntü kalitesi ve daha yüksek sıkıştırma verimliliğinin yanı sıra 10 bit renk sunan HEIF görüntü dosyası biçimi desteklenir. HLG Modunda Yüksek Dinamik Aralıklı fotoğraflar yakalanıp uyumlu televizyonlarda görüntülenebilir.

 

 

İki adet CFexpress Type A uyumlu ortam yuvası

Her iki kart yuvası da yüksek bit hızında kayda ve hızlı tampon bellek temizliğine olanak tanıyan ultra hızlı CFexpress A tipi kartları ve SDXC UHS-II kartları desteklemektedir. Eş zamanlı kayıt ve Sıralı kayıt da yapılabilir.

 

 

 

 

 

 

 

 

Konforlu video çekimi için çok açılı LCD monitör

Değişken açılı, 1,44 milyon noktalı 3,0 inc. Dokunmatik ekran, yandan açılan tasarıma sahiptir, böylece Gimbal veya sabitleyiciler üzerine monte edildiğinde esnek konumlandırma ve gelişmiş görünürlük sağlar

 

 

 

Yeni Menü yapısı

Menünün yapısı, hem profesyonel fotoğrafçılar hem de Videographerler tarafından alınan geri bildirimi yansıtacak şekilde yeniden tasarlanmıştır. Fotoğraf makinesi ayarları artık daha sezgiseldir ve makine ayar değişikliklerine daha duyarlıdır, Ayrıca Dokunmatik LCD Ekran ile hem fokus noktalarını hem de menü hareketlerini dokunmatik olarak çalıştırmaktadır.

 

 

Kısacası Sony Videoda Amiral gemisi A7S III modelinin özelliklerini belirtmeye çalıştım, Diğer yazılarda görüşmek üzere.

 

Aykut Kılıç

Sony Alpha Ürün Uzmanı

Comments

Bir Cevap Yazın