Sony A7RIV (4) İncelemesi – Aykut Kılıç

Sony 16 Temmuz itibari ile kesin olarak duyurduğu Yeni R serisinin devamı olan Aynasız Tam kare sensörlü ( Full Frame) A7R4 modelini duyurmuş bulunmakta ve incelemesi ile karşınızdayım.

Sony A7RIV (4) 61 Mp çözünürlüğü ile Dünyanın ilk Tam kare – 35 mm ( Full Frame ) Görüntü sensörü

Sony A7RIV (4) Özellikleri.

 • 61.0 Megapiksel Çözünürlük
 • Tam kare (Full-Frame) Exmor R BSI CMOS Sensör
 • Arkadan Aydınlatmalı Sensör
 • Geliştirilmiş BIONZ X Görüntü işlemcisi
 • Sony E-mount lens desteği
 • ISO 100–32000
 • 4D Fokus sistemi ( Fotoğraf – Video )
 • 567 Odak noktalı Faz Algılamalı AF sistemi ( Ekranın %73 kapsayan netlik sayısı )
 • Tam AF / AE izleme ile Saniyede 10 kare çekim hızı
 • 15 Stop Dinamik aralığı
 • Gerçek zamanlı GÖZ AF – İNSAN / HAYVAN
 • Video kayıt esnasında İNSAN / HAYVAN Göz AF Desteği
 • Gerçek zamanlı AF takip sistemi
 • 5.76 mp UXGA OLED Vizör çözünürlüğü
 • 1,440 mp Dokunmatik LCD Ekran çözünürlüğü
 • 5.5 Stop Dahili 5 Yönlü titreşim önleme sistemi
 • 4k HDR 30 fps Video çözünürlüğü
 • FULL HD 1080P 120 Fps video kaydı
 • Dahili Slow Motion ve Timelapse özelliği
 • S-LOG 2/3 – 4KHDR – HLG – HLG1 Renk Gammaları
 • Yükseltilmiş bağlantı girişleri
 • Geliştirilmiş Toz ve Nem dayanıklılığı
 • APS-C Modu Açıldığında 26 Mp çözünürlük
 • 16 Kare üst üste PixelShift çekimi ile 240Mp çözünürlüklü fotoğraf elde etme imkanı
 • USB-C İle üzerinden hızlı şarj imkanı
 • 665 gram ( Hafıza kartı ve Batarya dahil )
 • NP-FZ100 Batarya
 • Çift Slot SD kart girişi ve UHS-II Desteği
 • Tamamen Sessiz fotoğraf çekim desteği
 • Wifi – Nfc – Bluetooth ( Fotoğrafa konum bilgisi ekleme )Bağlantı desteği
 • Mikrofon ve Kulaklık Girişi
 • Focus Peaking ( Manuel fokus esnasında net alanları gösterme uyarısı )

A7RIV Genel Görünümü

A7R4 Neden Almalıyım?

 • R4 Modeli özellik ile 61 Mp çözünürlük teknolojisi ile Orta format cihazlarda olan yüksek boyutlu ve yüksek ebatlı büyük baskılar  yapılabilmesi için süper bir seçenek.
 • AYNALI Cihazların Eski teknolojisi ve Ağırlığından kurtulmak isteyen daha ergonomik taşınması daha kolay ve yüksek teknoloji isteyenler için.
 • Geliştirilmiş sensör kalitesi ile Alan derinliği etkisi ve zor ışık koşullarında yapay ışık kaynağı olmadan sorunsuz fotoğraflar çekmek isteyenler için.
 • Geliştirilmiş GÖZ AF Teknolojisi ile İnsan ya da Hayvan çekimlerinde hızlı hareketlerde dahil netlik kaçırmak istemeyenler için.
 • 15 Stop dinamik aralığı ile -5 EV’de odaklama yapabilme ile zor ışık koşullarında bile netlik ve keskinlik sorunu yaşamamak için

 

61 Mp çözünürlük ile çekilmiş görüntünün crop atılmış görüntüsü

 

 

15 Stop Dinamik aralık ile çekilmiş örnek görüntüsü

 

 

 

 

A7R4 TEKNOLOJİLERİ

EXMOR R CMOS SENSÖR

Yüksek çözünürlüğe ulaşmak için 61.0 Mp Tam kare ( Full frame) CMOS sensör

Sony’nin 61.0 megapikselli yeni geliştirilmiş 35 mm tam çerçeveli arkadan aydınlatmalı CMOS sensörü tam kare aynasız α7R4’ün yalnızca geleneksel orta format kameralarda beklendiği gibi etkileyici prowess elde etmesini sağlıyor. Bu aynasız tasarım sayesinde, mekanik ayna şokunun olmaması görüntü kalitesini olumsuz etkilemeden çözünürlüğü en üst düzeye çıkarmaktadır. Α7R4, geleneksel tam kare kamera beklentisini aşan, özellikle düşük ile orta duyarlılık aralığında görüntü kalitesi seviyesini fark eder. Sony’nin özel teknolojisi, düşük gürültü ve yüksek hassasiyet sağlarken üstün yüksek çözünürlük sağlar.

 

BIONZ X İŞLEMCİ

Gelişmiş görüntü işlemcisi, CMOS sensöründen en iyi şekilde yararlanır.

 

Yeni EXMOR R BSI CMOS sensörünün teknolojisi ile eşleşmesi için, yüksek hızlı BIONZ X görüntü işlemcisi, ayrıntıları güvenilir bir şekilde işlemek ve gürültüyü önemli ölçüde azaltmak için daha da geliştirilmiştir. Yüksek piksel sayısı nedeniyle oluşma eğilimi, özellikle ISO 32000’e kadar olan standart ISO duyarlılığı aralığında yüksek görüntü kalitesi için en aza indirilmiştir..  ISO hassasiyetinde  geniş 15-stop dinamik aralık (14) vurgulamak için gölge. Ayrıca, α7R 4’ün, en son a serilerinde kabul görmüş fotoğraflarda yüksek renk skalası, portrelerdeki ten rengini ve doğal α7R 4 tasviri için canlı çiçek rengini yakalar.

 

Yüksek 61.0 MP12 çözünürlüğü maksimize eden özellikler.

Α7R4’ün son derece yüksek görüntü 61.0 megapiksel çözünürlük performansı, biri 5.5-stop15 deklanşör hızı üstünlüğü elde etmek için optimize edilmiş algoritmalarla  5 yönlü optik body de olan dahili görüntü sabitleme özelliği olan diğer α7R4 avantajları ile maksimuma çıkarıldı. Öne çıkan bir diğer özellik ise sessiz, titreşimsiz çekime izin veren elektronik perdedir. Ek olarak, α7R4, minimum deklanşör titreşimi için deklanşör hareketinin etkisini engelleyen bir iç damper yapısı içerir. Α7R4’teki birçok özellik keskin bir şekilde çözülmüş görüntülemenin gerçekleştirilmesine hizmet eder.

 

14 BİT RAW Çıkışı

Α7R4, daha yüksek toplam görüntü kalitesine katkıda bulunan daha yumuşak, daha doğal derecelendirmeler için sıkıştırılmış ve sıkıştırılmamış 14 bit RAW çıkışını destekler. Görüntüleme motorunda daha yüksek 16 bit işlemden, ön uç LSI ve gelişmiş BIONZ X görüntü işlemcisinden yararlanarak sessiz veya sürekli modda çekim yaparken bile 14 bit RAW çıkış elde eder.

 

 

 

Geniş, hızlı ve kararlı AF evrimi

AF konularının artan kapsama alanı ve yoğunluğu ve hareketli nesneleri izlemek için geliştirilmiş algoritma sayesinde, genel AF performansı karmaşık konu hareketi ve hız değişikliklerinin kararlı ve doğru bir şekilde izlenmesini sağlamak için gelişti. Α7R IV’ün Hızlı Hibrit AF sistemi, EV-3 gibi loş ışık alan mekanları çekmek için bile yüksek hızlı, yüksek izlenebilir faz algılama ve yüksek hassasiyetli kontrast algılama oto odaklamayı birleştirir. 567 noktalı faz algılama AF ve 425 noktalı kontrast algılama AF,% 99,7 yükseklikte ve% 74,0 genişlikte daha geniş görüntü alanı sağlar.Ek olarak, bu dikkate değer AF sistemi, yüksek çözünürlüklü CMOS sensöründen kaynaklanan yüksek veri işlemesine rağmen, loş ortamlarda bile, α7R III modeli kadar hızlı bir yanıt veriyor.

4: 3 ve 1: 1 en boy oranlarını destekler

3: 2 ve 16: 9 standart boy oranlarına ek olarak, α7R IV modeli ile yeni olarak 4: 3 ve 1: 1’i destekler. Bu yeni en boy oranları, profesyonel kullanıcılara daha geniş bir medya yayını destekleyen daha çeşitli yayınlama verileri sunar.

Yeni MI Yuvası ile geliştirilmiş dijital ses kaydı

Multi Interface Shoe’ya (MI Shoe) dijital ses arayüzü eklenir. Yeni ECM-B1M Av Tüfeği Mikrofonu veya yeni XLR-K3M XLR Adaptör Kiti ile bir kombinasyon, kameraya dijital ses sinyali göndererek en aza indirgenmiş kalitede bozulma ile net ses kaydı sağlar. Kablosuz ve pilsiz stil, a sistem film çekiminin esnekliğini artırır.

Zorlu koşullarda güvenilir dayanıklılık ve hava koşullarına uygunluk

Α7R IV, fotoğraf makinesini oldukça sert ve hafif tutarken, kapaklar ve iç çerçeve için hafif, yüksek sertlikte magnezyum alaşımlı tam kullanımıyla size daha fazla vücut dayanıklılığı sunar. Profesyonel görüşlere yanıt olarak, batarya kapağına, terminal kapağına ve kasadaki tüm bağlantı noktalarına daha fazla sızdırmazlık uygulanır. Çift sızdırmaz bir sürgü mekanizması daha iyi nem direnci için menteşeyi ortam bölmesi kapağına değiştirir. Toz ve nem girişine giden yollar yeniden incelendi ve zorlu ortamlarda güvenilir çalışma sağlamak için mercek yuvasının etrafına bir koruma eklendi.

Mobil cihazlar ve aksesuarlar ile Tam uyumluluk

Kamera kapatıldıktan sonra bile, fotoğraf makinesine takılı bir SD bellek kartında kayıtlı olan hareketsiz ve film dosyaları, önceden ayarlama yapıldıysa Wi-Fi bağlantısı üzerinden aktarma yapılabilir. Bilgisayarınıza takılı olan Imaging Edge Mobile uygulamasını çalıştırabilirsiniz. Gerekli görüntüleri seçmek için kamerayla eşleştirilen cep telefonu.

Etkin sıralama için Derecelendirme işlevi ve Görüntü Atlama Ayarı

1 ile 5 yıldız arasında derecelendirmeler hareketsiz görüntülere uygulanabilir ve görüntüler bir PC’de çalışan Imaging Edge Desktop uygulamasına  aktarılırken korunabilir. Yanlışlık ile görüntü silinmesini önleyen bu işlev ve koruma işlevinin her biri özel bir düğmeye atanabilir (koruma için varsayılan olarak C3). Derecelendirmeler ve koruma, izleme izleme ekranı aracılığıyla uygulanabilir ve sürekli gruplar konumdayken veya seyahat ederken incelenebilir, korunabilir ve silinebilir. Her 10/100 fotoğrafta atlama gösterimi ve sürekli çekimler için grup gösterimi sağlayan Görüntü Atlama Ayarı, hızlı ve etkili görüntü incelemesi için kullanışlı özelliklerdir.

Gerçek hayatta yüksek çözünürlüklü 4K filmler üretmek

Çok ayrıntılı ancak minimal moiré ve jaggies özellikli yüksek çözünürlüklü 4K filmler için, Süper 35 mm , 4K filmler için gereken verileri yaklaşık 2,4 kat daha fazla yoğunlaştırır (QFHD: 3840 x 2160). Gelişmiş α7R IV işleme, ten renginin ve daha yumuşak derecelendirmelerin gelişmiş çoğaltılmasıyla 4K filmler kaydeder. S-Log3 ve S-Log2 Gama renklerine ek olarak, α7R IV, çok çeşitli HDR film prodüksiyon ihtiyaçlarını destekleyen anlık HDR iş akışı için HLG (Hybrid Log-Gamma) 39 görüntü profili sunar. Α7R IV, 4K için XAVC S kayıt formatını içerir ve 100 Mbps’ye kadar yüksek bit hızlarında yüksek kaliteli görüntüler sağlar.  Görüntüleri istediğiniz gibi ince ayarlamak için yüksek esneklik (Renk sınıflandırması gerekli)  Anında ve yüksek kaliteli görüntü (Renk sınıflandırması gerekli değil)

Maksimum verimlilik için özelleştirilebilirlik

Kadranım sayesinde

buy cheap kamagra oral jelly

, ön / arka kadranlardan ve kontrol tekerleğinden üç menü seçeneği atanabilir. Bu kadranlara sık kullanılan fonksiyonları atayarak, özel bir düğme tutarken parmak ucu kontrolü için anında kullanılabilir hale gelirler. 113 tane fonksiyon özel düğmelere atanabilir. Bağımsız fonksiyon setleri, fotoğraflar, filmler ve oynatım için atanabilir.

Piksel Kaydırma Çoklu Çekim yeni 16 piksel kaydırmalı görüntüden resim oluşturmayı destekliyor

Pixel Shift Çoklu Çekim ile farklı bir çözünürlük boyutu açılıyor. Α7R IV, daha önce dört görüntüden elde edilen birleştirme işlemine ek olarak 16 piksel kaydırmalı görüntüden görüntü birleştirmeyi de destekliyor. Gelişmiş görüntü sabitleme kontrolü uygulandığında, bu yenilenen özellik, toplam 16 piksel kaydırmalı görüntü yakalamak için sensörü tam olarak dört kez yarım piksel aralıklarla ve bir piksel aralıklarla dört kez artırır. Bunlar, PC tarafından yaklaşık 240,8 milyon piksel, orijinal verilerden yaklaşık olarak eşdeğeri olan Tek bir fotoğrafta üstün çözünürlük elde etmek için 963,2 milyon piksel.33 Mimarinin ve sanatın hareketsiz görüntüleri, gerçeğe yakın detaylarla, doku, renk, ruh hali, ortam ve 3B benzeri gerçekçilik ile yakalanır, tonları minimum moir veya renkle yeniden yaratır eserler ve hatta gerçek yaşamdaki hayal gücünde benzeri görülmemiş doğruluk için atmosferi ve çevreyi nefes kesen keskinlik ile yeniden üretmek.

 

 

APS-C Modu Açıldığında 26 Mp çözünürlük

A7RIV Modelinde bulunan APS-C (Super 35 mm) Modu aktif edildiğinde 1.5x crop ile 26 mp çözünürlük fotoğraf elde edilebilir.

 

Örnek Fotoğraflar

 

 

 

 

 

 

Bir Cevap Yazın