Sony A6400 İncelemesi – Aykut Kılıç

Sony’nin yeni duyurduğu A6400 modeli hakkında detaylı inceleme ile karşınızdayım.

A6300 ve A6500 modelinin devamı olarak son olarak aynasız (APS-C) sensöre sahip A6400 modelini duyurdu. Bu iki model ile öne çıkan olağanüstü fotoğraf ve video performansı, AF hızı ( özellikle videoda otomatik netleme ) Body ve objektiflerde olan Görüntü sabitleme ( Objektif üzerinde bulunan Steadyshot ), S-LOG 2 -3 Renk gamaları vb. öne çıkan özellikleri ve geliştirilmiş teknolojisi ile a6400 Modelini kullanıcıların hizmetine sunulmuştur.

Kısacası A6400 Modelinin teknik özelliklerini göz atalım.

 • 24.2 Megapixel
 • 0,02 sn ile Dünyanın en hızlı fokuslama hızı
 • 4D Fokus sistemi
 • 425 nokta (aşama algılamalı AF) / 425 nokta (kontrast algılamalı AF)
 • Zengin tonlamalı 14 bit RAW çıkış
 • APS-C Exmor CMOS Sensor
 • BIONZ X Görüntü İşlemci
 • Gerçek zamanlı konu takibi & Gözü algılayabilen otomatik netleme Göz AF
 • XGA Tru-Finder 2.36m-nokta OLED EVF (Vizör)
 • 180° eğilebilir LCD dokunmatik ekran
 • 4K HDR Video kaydı
 • S&Q modu ile Dahili 120 fps (Full HD ) Slow motion ve TimeLapse özelliği
 • Dahili Wi-Fi / NFC / Bluetooth ( Fotoğrafta Konum belirleme )
 • 425 Odaklama noktası
 • Saniyede 11 kare sürekli çekim hızı
 • 102.400 ISO
 • 4D Fokus sistemi
 • XAVC-S HD ve 4K Modu ( Video )
 • Sosyal medya için 1:1 en/boy oranı
 • S-Gamut / S-Log çekim
 • USB Üzerinden şarj imkanı ve Powerbank takılı iken çalışmaya devam etmesi
 • Tamamen Sessiz çekim modu ( Perde ve Deklanşör )
 • 3,5 mm Jak Mikrofon girişi ve Flaş kızağından mikrofon bağlantısı.
 • Focus peaking ( Manuel netleme için )
 • 403 Gram
 • NP-FW50 ( Batarya )
 • Çalıştırılma Sıcaklığı ( 32 – 104 derece F / 0 – 40 derece )

 

A6400 Modelini neden almalıyım ?

 • D-SLR gibi taşınması ağır olan cihazlar yerine hafif bir ergonomiye sahip (Body 403 gram ) taşınması kolay fotoğraf ve video çekmek isteyen kullanıcılar için
 • 0,02 sn fokus hızı ile hem ticari, hem de profesyonel olarak özellikle video çekimlerinde manuel fokus ( el ile netleme )  uğraşmak istemeyenler ve el gimbalları ile kullanıldığında kullanım esnasında geçişlerde otofokus yapmak isteyenler için.
 • 180° eğilebilir LCD dokunmatik ekran (Selfie modu ) ile Vlogger, Youtuber, Selfie (Öz çekim) video ve fotoğraf çekimlerinde el ile yapılan kendilerini çekmek isteyen kişiler için kullanım kolaylığı.

A6400 Teknolojileri

14 Bit Raw Desteği

Görüntü sensörünün AD dönüştürücüsünden gelen dijital çıkış sıkıştırılmış veya sıkıştırılmamış 14 bit RAW dosyaları olarak hazırlamadan önce, ön üç LSI ve BIONZ X işlemcisi tarafından işlenir. Böylece daha yüksek genel görüntü kalitesine katkı sağlayan, daha pürüzsüz ve doğal tonlamalar elde edilir. Geliştirilmiş görüntü işleme sistemi, 14 bit RAW çıkışını sessiz veya sürekli çekim modunda bile sağlayabilir.

Geliştirilmiş BIONZ X İşlemcisi

Yeni geliştirilen BIONZ x görüntü işleme motoru LSI ile birleştirildi, bu işlemci önceki geliştirilen yüksek veri işleme kapasitesi sunuyor, zengin tonlamalar için BIONZ X işlemci 16 bit formunda LSI görüntü işleme sinyalleri sessiz ve seri çekim modun’da 14 bit raw veri çıkışı sağlıyor.

APS-C sensördeki bakır kablolar ve gelişmiş devre işleme sistemi, ışık toplama verimliliğini yükseltir. Görüntü işleme motoru ile birlikte bu sistem, üstün görüntü çözünürlüğü elde etmeye ve dokuları daha doğal sergilemeye yardımcı olur.

Yüksek Çözünürlüklü 4K HDR Çekimi

4K videolar için gerekli veri miktarının yaklaşık 2,4 katı kadar veriyi toplayarak ve piksel gruplama olmaksızın Full piksel okuması kullanılarak istisnai detay, derinlik ve yüksek hızda kaydedebilirsiniz. APS-C görüntü Sensörü, 4K (3840×2160 piksel) video kayıt imkânı sunar. Dâhili HDR (Yüksek dinamik aralıklı kayıt) iş akışını destekleyerek HDR uyumlu yeni nesil TV’lerde gerçek görüntü kalitesini aratmayan mükemmel çözünürlükte 4K HDR içerikler oynatmasına imkân veriyor.

 Slow & quick motion modu

Sony A9, A7R III, A7 III, A6500 ve son olarak A6400 eklenen aynasız modellerinde daha önceki modellerde olmayan dâhili olarak çıkış alabileceğiniz slow motion (Yavaşlatılmış video) ve tımelapse (Hızlandırılmış video) eklentisi ile herhangi bir TIMER kumanda kullanmadan timelapse videolar ve herhangi bir editleme programı kullanmadan slow motion videolar almanıza imkân sağlamaktadır. Fotoğraf makinelerinin mod kadranından S&Q modu seçimi yaptıktan sonra bu modda setup ayarlarından 2 ayarı sırası ile müdahale etme imkânı sağlamaktadır.

KAYIT AYARLARI: Bu ayardan Video fps ayarına müdahale etmemize imkân sağlamaktadır, Cihaz PAL formatında ise 25 – 50 fps NTSC formatında ise 30 – 60 fps olarak seçim yapabiliriz.

KARE HIZI: Bu ayardan slow motion veya timelapse seçimi yapabilirsiniz. Kare hızı 1 fps olursa hızlandırılmış olarak video çıktısı verecektir kare hızı 100 fps olarak seçim yaparsanız yavaşlatılmış olarak video çıktısı olacaktır. Örnek olarak 1 fps’de çekilen timelapse video akışı hızlı olduğunda kare hızı ayarlarından fps (kare hızı) ayarını değiştirirseniz örn: 2 fps veya 3 fps saniyede çektiği çekim süresi artacağından akış biraz daha yavaş olacaktır ve istediğiniz akışta videolar elde edebilirsiniz.

4D FOCUS SİSTEMİ

Geleneksel otomatik netleme (AF) sadece alanla ilgilidir. 4D FOKUS hem alanı hem de zamanı kullanarak hareketli nesneleri yepyeni bir netlikle yakalayan, yenilikçi görüntü sensörü ile bir adım daha ileriye gider ve her zamankinden çok daha canlı fotoğraflar çekmenizi sağlar. Eski tip AF artık geçmişte kaldı. Fotoğrafçılığın geleceği harekette yatıyor.

Özellik ile Video çekimlerinde ve Hareketli nesne (Koşan bir hayvan, Bisiklet, Vb ) çekimleri yapılırken eski sistemlerde seri çekimde yapılan 10 karenin neredeyse 2 veya 3 karesi net olarak bize sunulurdu ve Elde çekilen video çekimlerinde genel olarak manuel fokus yapmak gerekirdi ya da otofokus yapabilen cihazlarda fokus sistemi yavaş olduğundan istediğimiz hız ve netlik imkânı sağlanamıyordu.  4D Fokus sisteminde aşağıdaki seçenekler ile bizleri manuel fokus ya da çok seri nesnelerin her hareketini net ve keskin yakalamamıza imkân sağlıyor.

GENİŞ ALAN: Karenin merkezinde olmasa bile geniş bir alan içindeki hareketi yakalayın.

HIZLI- Derinlik (3D): Nesneniz ister yaklaşıyor ister uzaklaşıyor olsun, hızla netleme yapın.

SABİT- Zaman (4D): 4D Fokusun dördüncü boyutu zamandır, nesnenizin bir sonraki hareketini kesin bir şekilde öngörür ve sabit bir şekilde takip eder.

425 Fokus noktası

0,02 saniye odaklama hızı ile APS-C sensörlü fotoğraf makineleri arasında dünyanın en hızlı netlemesine sahip bir fotoğraf makinesi unvanını ele almıştır.

Hız ile öne çıkmış Fullframe aynasız A9 modelinde bulunan fokus sistemi A6400 modelinde kullanılmaktadır özellikle 4D fokus sistemi sayesinde ve 425 fokus noktası ile birlikte Yoğun şekilde dağılmış netleme noktaları görüntü alanının yaklaşık %84’üne dağılmıştır, bu da nesnenin yakalanmasına yardımcı olur. Bu hızı Video ( 4k – Fullhd ) veya fotoğraf tada sorunsuz şekilde kullanabilmektedir.

 

Geliştirilmiş Wİ-Fİ – NFC – BLUETOOTH – QR KODU Kablosuz Aktarmalar ile Fotoğraf gönderimi ve Canlı görüntü aktarımı

Sony Aynasız fotoğraf makinelerinde ( A6400 dahil ) Akıllı cep telefonunuza İmaging Edge Mobile programı ile birkaç kablosuz bağlantı özelliği ile orijinal fotoğraflarınızı gönderebilirsiniz ve cep telefonunuzda fotoğraf makinenizi kontrol etme şansına sahip olabilirsiniz. Sırası ile tüm akıllı cep telefonlarınız ile uyumlu Wİ-Fİ işlemi ile genellikle ANDROİD işletim sistemli cep telefonlarında bulunan NFC özelliği ile şifre ile uğraşmadan cep telefonunda bulunan NFC bağlantı kısmını fotoğraf makinelerinin genellik ile sağ tarafında bulunan NFC butonuna birbirine dokundurduğumuzda anında bağlantı yapabilirsiniz, Seçilen fotoğrafları akıllı telefona gönderme işlemini başlattığınızda karşınıza çıkan ara yüzde QR kare kod belirecektir ve akıllı telefondan İmagin edge mobile programı açtığınızda QR kodu ile bağlantı kısmından kare kodu okuttuğumuzda şifre girmeden anında bağlantı yapabilirsiniz.

Cep telefonundan canlı görüntü aktarımı yapabilirsiniz bu bağlantıları kullanarak harici bir uzaktan kumanda sahip değilseniz telefondan kumanda ile fotoğraf çekebilirsiniz. Tüm manuel değerleri (Bulb, Enstantene, Diyafram,ISO, WB, vb )özelliklere cep telefonundan müdahale edebilirsiniz.

Ayrıca A6400 modelinde bulunan bluetooth özelliğini play memories mobile aracılığı ile entegre ederek çektiğiniz fotoğraflara konum bilgisi ekleyebilirsiniz.

Göz AF Takip Sistemi ( EYE AF )

Göz AF sistemi otomatik olarak nesnenin gözünü algılar ve odaklanır.

A6400 modelinde  Göz Af takip sistemi ile algılama keskinliği ve hızında yapılan önemli geliştirmeler, hareketli portre nesne nelerini çekerken iki kata kadar daha iyi izleme performansı sunar. Nesne uzaktayken, fotoğraf makinesine bakmazken, arka ışıklı veya diğer zorluk yaratacak durumlarda bile göze odak hızlı ve doğrudur. Göz AF, adaptör ile takılan A- mounth lenslerde de desteklenir.

Geliştirilmiş Göz Af takip sistemi ile fotoğrafını çekeceğiniz kişi yere bakarsa, Yüzün çok ışık almadığı kapalı alan çekimleri ve yüzün bir kısmını kapatan nesneler varsa (bardak, eller Vs ) gibi durumlarda dahi gözleri sorunsuz şekilde algılamakta ve takip etmeye devam etmektedir, Gözleri algılamadığı durumlarda ise Yüz algılamaya devam etmekte ve çekeceğiniz portreler net olacaktır Göz Af özelliğini fotoğraf makinesinin birçok tuşuna tama yapabilirsiniz yeni aldığınız ürünlerde LCD ekranın sağında olan yön tuşlarının orta tuşuna atanmış olarak gelmektedir portre çekimi yaptığınızda Göz Af özelliğini hangi tuşa atama yaptıysanız tuşa basılı tuttuğunuzda AF-C odak modunda iken gözü kitlenecektir aynı anda çekimini yaptığınız portre ve sizde hareket ettiğinizde fokus sürekli olarak gözde kalacaktır ve elinizi çekmeden deklanşörden fotoğraf çekim yapabilirsiniz Göz Af özelliği ile çekilen portelerde Göz ve Yüz bölgesi sürekli olarak net olacaktır.

USB üzerinden şarj ve LCD tv  aktarımı

A6400 Modelinde USB ( multı ) girişinden kutu içeriğinden çıkan usb 2.0 kablo veya android telefon usb 2.0 kablosu ile cep telefonu gibi direk üzerinden şarj etme imkanınız bulunmaktadır şarj esnasında fotoğraf makinesini açtığınızda çalışmaya devam etmektedir yada powerbank bağladığınızda herhangi bir usb girişine taktığınızda           ( araba – tv usb vb. ) cihaz kapalıysa şarj etmeye açık ise aynı anda cihazı kullanmaya devam edebilirsiniz.

HDMI çıkışı sayesinde  fotoğraf makinenizdeki 4K, Full HD videolarınızı veya fotoğraflarınızı LCD TV’lerinizde izleyebilirsiniz orijinal boyutta. ( HDMI kablo kutu içeriğinden çıkmaz )

Tamamen Sessiz Çekim modu 

Hali hazırda olan Aynalı  DLS-R cihazlarda ayna mekanizması her fotoğraf çektiğinizde hareket ettiğinden dolayı buda bir mekanik bir ses çıkarmaktadır ve buda çekim yapacağınız alana göre örn: Tenis maçında, safaride hayvan çekerken, konser, konferans vb. tarz çekimlerde mekanik ayna sesinden kaynaklı sesten rahatsız olurlar.

6400 Modelinde tamamen sessiz fotoğraflar çekebilirsiniz 🙂 Menüden sessiz çekim açık konuma ve netleme sesini kapalı konuma getirdiğinizde fotoğraf çekerken tamamen sessiz çekimler elde edeceksiniz. Sürekli çekim ( seri ) çekim yaparken bile sıfır ses 🙂

Kişiye Özel menü oluşturma

Görselde kırmızı alana alınmış yıldız logosu kısmından fotoğraf makinesinden kendinize özel bir menü ayarlama imkanınız olacaktır. Menüde en çok kullandığınız seçenekleri buraya atayarak kolayca hepsine erişebileceksiniz.

Yenilenmiş Menü görseli

Özel ayarlar ekranındaki

, fotoğraf makinesinin çalıştırılabilir bileşenlerini gösteren resim sayesinde hangi düğme veya anahtara atama yaptığınızı anında görebilirsiniz. Ayrıca işlev menüsünü ayarlarken de asıl işlev ekranının yapısını görebilirsiniz. Bu özellik yeni güncellemeler ile birlikte tüm yeni cihazlara gelecektir.

 

Dokunmatik Takip özelliği

Menüden Dokunmatik Takip ayarı yapıldığında nesnenizi seçmek için monitöre dokunmanız yeterli. İster fotoğraf ister video çekiyor olun, fotoğraf makinesi nesneyi otomatik olarak takip etmeye başlayacaktır.

A6400 GÖVDE TASARIMI

6400 modelinin genel gövde 403 gram ( body ) ağırlığında,  tasarımına baktığımızda Magnezyum alaşımlı sağlam bir kasa görülmektedir.

 

Tuş kombinasyonları ( Tuş atamaları )

Fotoğraf makinesinin sekiz tuş ve kontrolünden her biri, 89 işlev ve işlemin herhangi birine atanabilir; fotoğraf mı yoksa video mu çektiğinize ya da oynatma modunda mı olduğunuza bağlı olarak işlemler değişecektir.

A6400 modeli üzerinde bulunan örn: (c1-c2- ael – kontrol tekerleği ) tuşlarını fotoğraf makinesi menüsünden en çok kullandığınız bir fonksiyon ataması yapabilirsiniz örnek olarak white balance özelliğini c1 tuşuna atama yaptığınızda çekim esnasında fotoğraf ve video’da c1 tuşuna bastığınızda white balance özelliği anında karşınıza çıkacaktır.

Enstantane ve Diyafram kadranını ön ve arka kadran olmak üzere dileğiniz gibi seçim yapabilirsiniz. Genellikle GM ve G serisi objektiflerin üzerinde bulunan odak tutma düğmesine menüden istediğiniz fonksiyonu atama yapabilirsiniz.

 

Görselde bulunan kırmızı ile işaretlenmiş tuşların yerlerine farklı fonksiyonlar ataması yapabilirsiniz.

 

 

 

 

 

Objektif Uyumluluğu 

A6400 Modelini isterseniz sadece Body olarak yada 16-50f/3.5-56 ve 18-135f/35.56 objektifleri ile kit olarak satın alabilirsiniz. Aşağıdaki görselde Aps-c boyonetli E-mount objektif listesine erişebilirsiniz.

 

İnceleme yazısını beğendiyseniz lütfen paylaşmayı ve yorum yapmayı unutmayınız.

Şimdide alıcısına hayırlı olsun 🙂

Bir Cevap Yazın