Imaging edge ( Fotoğraf düzenleme, Pc ile uzaktan kontrol ve fotoğraf izleme )

Herkese Selamlar,

 • Sony ücretsiz olan Yeni uygulama duyurusu ile özellikle Stüdyo ortamlarında fotoğraf ve video çekimleri için Bilgisayarınızdan fotoğraf makinesine canlı görüntü aktarımı ve bilgisayardan fotoğraf makinesini kontrol etme imkanı ( enstantane, diyafram,ıso,white balance vb) sağlamaktadır.
 • Uygulama, derecelendirmeyi seçmek ve eklemek için liste görünümündeki görüntüleri görüntülemeyi sağlar.
 • RAW geliştirme uygulaması, yüksek kaliteli gelişmiş görüntü elde eder

 

Desteklenen cihazlar

 • Ülkenize veya bölgenize bağlı olarak, görüntülenen bazı ürünler kullanılamayabilir.
 • α (Alfa): E-Montaj (ILCE- / NEX-)

  Model adı RAW Geliştirme Uzaktan çekim Canlı Görünümü Görüntüle AF / MF’yi değiştir Manuel odaklanma Odak Büyüteci AF konumunu belirle Piksel Kayması Çoklu Çekim
  İlçe-9
  Ilce-7RM3
  Ilce-7RM2
  Ilce-7R
  Ilce-7SM2
  İlçe-7S
  Ilce-7m3
  Ilce-7M2
  İlçe-7
  Ilce-6500
  Ilce-6300
  Ilce-6000
  Ilce-5100
  Ilce-5000
  Ilce-3500
  İlçe-3000
  NEX-7
  NEX-6
  NEX-5T
  NEX-5R
  NEX-5N
  NEX-5
  NEX-F3
  NEX-3N
  NEX-C3
  NEX-3
  NEX-VG20
  NEX-VG30
  NEX-VG900
  Ilce-QX1

 

İNDİRME LİNKİ

https://support.d-imaging.sony.co.jp/app/imagingedge/en/download/

İndirme linkine tıkladıktan sonra şu adımları izlemeniz gerekmektedir.

 

 • Linke tıkladıktan sonra açılan sayfada bilgisayarınızın işletim sistemine göre ( windows, mac ) kırmızı işaretli bölgeden tıklayıp seçmeniz gerekmektedir.

NOT:

 •  Uygulamayı indirdikten sonra ve kurduktan sonra bağlantı yapmanız için Fotoğraf makinenizi Pc’ye bağlamak için Fotoğraf makinenizin kutusundan çıkan Micro USB kablosu ile cihazı Pc’ye bağlayınız, aşağıdaki görselde olduğu gibi.

 • Fotoğraf makinenin menüsünden USB BAĞLANTI ayarını uzaktan kontrol olarak seçmeniz gerekmektedir, Aksi takdirde Program ile bağlantı olmayacaktır, Usb bağlantı seçeneği aşağıdaki görseldeki gibidir. (program kullanma işlemi bittikten sonra usb bağlantısını oto seçeneğine geri alınız alınmaz ise fotoğraflarınız pc’ye aktarılmaz)

 • Uygulamayı bilgisayarınıza indirip kurduktan sonra Bilgisayarınızın masaüstünde 3 ayrı program göreceksiniz.
 • Programların kısaca açıklamaları aşağıda belirtilmektedir.

   Remote [Kontrol] : PC ekranında canlı görüntüleme yoluyla çekim yapma

 • Görüntüleri bir bilgisayarın büyük ekranında Canlı Görünümde kontrol ederken çekim işlemlerini gerçekleştirmenizi sağlayan uzaktan çekim uygulaması.

 

 • Ekran Kaplaması, Ekran Izgarası ve Ekran Kılavuzu 
 • Kompozisyon düzeltme (Kılavuz, Kılavuz, Canlı Görünüm) Izgara, Kılavuz ve Döşeme işlevleri, bileşimi ayrıntılı olarak ayarlamanıza izin verir.

 • Odak ayarı (Aria odak

  , zoom ekranı) Aria odaklı, zoom ekranlı ve manuel odaklama işlevleriyle ayrıntılı odak ayarlamalarını verimli bir şekilde yapabilirsiniz.

Aria odak, Zoom ekranı,

 • Görüntü kontrolünden RAW gelişimine Görüntü, otomatik olarak PC’ye aktarılır ve kalite kontrol, seçme ve ayarlama gibi RAW geliştirme özelliklerini kullanabilirsiniz.
 • Görüntü kontrolünden RAW gelişimine.

Viewer Görüntüleyici görüntü seçimi (Görüntüleyeci)

 Uygulama, seçmek ve puan eklemek için, liste ekranında görüntüleri izlemeyi mümkün kılar

 • Çekildikten sonra görüntüyü hızlı bir şekilde kontrol etmek için kullanışlı, [Uzak] ve [Düzenle] işlevleriyle birlikte kullanılır.

1.Çekim görüntüsünün sonucu, [Uzak] ile birlikte çalışarak hızlı bir şekilde görüntülenebilir. Klasörleri referans gösterebileceğinden, dosya içe aktarma gerekli değildir. Ayrıca, ızgarayı ve kılavuzları kullanarak çekim görüntüsünü kontrol etmenizi sağlar.

2.Liste ekranında RAW ve JPEG gibi görüntü verilerini gösterir. [Düzenle] ‘de RAW dosyası geliştirmek için görüntüler seçebilirsiniz.

3.Derecelendirme bilgileri, XMP * (Adobe uyumlu) olarak değiştirilebilir, bu nedenle Adobe Bridge ve Photoshop’a aktarılabilir.

Edit [Düzenle]: RAW Geliştirme

 • Yüksek kaliteli bir RAW geliştirme ve ayarlama işlevi uygulanır.

1.Parlaklık, renk ve beyaz dengesi gibi görüntünün yönlerini ayarlayabilirsiniz.

2.Pixel Shift Multi Shooting tarafından üretilen ARW formatlı görüntülerin görüntü kalitesini ayarlayabilir ve bunları TIFF, JPEG veya diğer formatlara dönüştürebilirsiniz.

Kısaca olarak uygulamayı bu şekilde kullanabilirsiniz daha detaylı olarak kısa zamanda paylaşımda bulunacağım sorularınız için bana iletişim bilgilerinden ulaşabilirsiniz.

Bu yazıyı beğendiyseniz Lütfen yorum yapmayı unutmayınız 🙂

 

Comments

Bir Cevap Yazın